خانه / فرآیندکاوی / نصب Prom Lite ابزار فرآیندکاوی

نصب Prom Lite ابزار فرآیندکاوی

ابزارهای حوزه فرآیندکاوی در زمان نگارش این مقاله از بلوغ مناسبی برخوردار هستند و به نسبت سالهای گذشته نیز به تعداد آنها افزوده شده است. در این مقاله قصد دارم ابزاری که جز دسته Open Source قرار می گیرد را توضیح داده و روش نصب آن را بیان کنم. لیست ابزارهای حوزه فرآیندکاوی در زمان نگارش این مقاله به شرح زیر است:

Prom ابزاری دانشگاهی است که توسط محققان دانشگاه آیندهون توسعه می یابد. Prom در حقیقت، چارچوبی برای اجرای کد الگوریتم فازهای مختلف فرآیندکاوی است. این کدها در قالب پلاگین توسط محققین ارائه می شوند. در Prom برای هر فاز ممکن است چندین پلاگین مختلف وجود داشته باشد که تشخیص کارآیی آن بر عهده خود کاربر اسات.
این ابزار در دو نسخه ارائه شده است. نسخه اصلی آن Prom است که شامل بیش از ۱۰۰۰ پلاگین است. از نظر تست پلاگین ها به خاطر اینکه پذیرای انواع محققین است ممکن است، برخی پلاگین ها به درستی کار نکرده یا فقط برای منظور خاصی بایستی مورد استفاده قرار بگیرند. محققین این دانشگاه نسخه دیگری با نام Prom Lite  تولید کرده اند که در حدود ۱۰۰ پلاگین دارد اما این پلاگین ها بیشتر تست شده و عمومیت کاربرد دارند.
لذا به منظور کاربردهای عملیاتی استفاده از Prom Lite توصیه می شود. در ادامه طی مراحل مختلف عملیات دانلود و نصب این ابزار توضیح داده می شود.
۱ – دانلود ابزار Prom Lite
ابزار را از این آدرس می توانید دانلود کنید. در حال حاضر نسخه ۱٫۲ این ابزار در دسترس می باشد.
Prom Lite برای اجرا نیاز به جاوا نسخه ۷ به بالا دارد. در گزینه های دانلود همانند تصویر زیر می توانید برحسب سیستم عامل نسخه خود را انتخاب کنید.
در صورتیکه جاوا را به صورت جداگانه نصب کرده اید می توانید نسخه Without JRE را دانلود کنید.

نسخه های مختلف Prom

پیشنهاد می شود جاوا را به صورت جداگانه نصب کرده و از نسخه بدون جاوا استفاده کنید. برای دانلود جاوا می توانید با توجه به نسخه ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی سیستم عامل خود از لینک های دانلود Java Runtime Environment این سایت استفاده کنید.

۲ – نصب ابزار Prom Lite

در اولین مرحله پنجره ای مطابق تصویر زیر ظاهر می شود که بایستی تایید شود تا تنظیمات نصب ظاهر شود.

در مرحله بعد، محل نصب نرم افزار مشخص می شود. به صورت پیش فرض این نرم افزار در پوشه کاربر جاری سیستم عامل نصب می شود. چرا که در طول نصب و بعد از آن در مراحل اجرای پلاگین ها نیاز به دسترسی Write بر روی این پوشه به صورت کامل دارد. لذا پیشنهاد می شود این مسیر را تغییر ندهید.

مرحله بعد، اعلان شروع عملیات نصب است. نصب این ابزار بدون در نظر گرفتن مدت زمان دانلود پلاگین ها، در حد چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.
در صورتیکه نصب با موفقیت تمام شود، فرم زیر مشاهده می شود که به معنی پایان نصب و اجرای ابزار است. همانگونه که در تصویر مشخص است نسخه و بیلدنامبر ابزار نمایش داده می شود.
در اولین اجرای ابزار، پلاگین های مربوط به نسخه مربوطه دانلود می شود. نسخه ۱٫۲ در زمان نگارش این متن در حدود ۳۰۰ مگابایت پلاگین دانلود خواهد کرد.
با اتمام دانلود پلاگین ها، کار نصب به پایان رسیده و ابزار آماده استفاده است.
پلاگین ها در مسیر نصب نرم افزار دانلود نمی شوند. آنها در پوشه ای با نام Prom12 در پوشه کاربر جاری سیستم عامل دانلود می شوند. در صورتیکه تخصص کافی دارید می توانید از طریق فایل ProM.ini در پوشه نصب ابزار، مسیر پلاگین ها را به محل دلخواه تغییر دهید. توجه داشته باشید در صورتیکه این تنظیمات را به درستی انجام ندهید ابزار در اولین اجرا مجدداً اقدام به دانلود پلاگین ها خواهد کرد.

درباره‌ی جابر صادقی

دانش آموخته سال 86 رشته مهندسی نرم افزار از دانشگاه خوارزمی تهران، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستمهای اطلاعاتی دانشکده آموزشهای الکترونیکی دانشگاه شیراز، علاقه مند به مباحث معماری سیستمها، فرآیندها و علوم داده. شاغل در واحد سیستم های اطلاعاتی شرکت فولاد هرمزگان