خانه / فرآیندکاوی / معرفی دوره آموزشی فرآیندکاوی: علوم داده در عمل

معرفی دوره آموزشی فرآیندکاوی: علوم داده در عمل

در این مطلب، به معرفی دوره آموزشی رایگان فرآیندکاوی از موسسه آموزشی Coursera می پردازیم

اطلاعات دوره آموزشی

مدرس این دوره آموزشی پروفسور ویل ون درآلست است. این دوره آموزشی توسط موسسه آموزشی Coursera ارائه شده است. این دوره آموزشی را از طریق این لینک می توانید مشاهده نمایید. متاسفانه وب سایت ارائه دهنده این دوره آموزشی، دسترسی از ایران را محدود کرده و برای باز کردن این سایت ناگزیر به استفاده از نرم افزارهای دور زدن بلاک وب سایت هستید. یکی از این راهکارها استفاده از امکانات سایت شکن است.

به جز استفاده از سایت مرجع می توانید از طریق جستجو در سایتهای فارسی نیز، ویدیوهای آموزشی این دوره آموزشی را دانلود کنید، اما توصیه می شود دوره را به منظور بهره گیری از سایر امکانات، از طریق سایت مرجع، استفاده کنید.

استفاده از دور های coursera به منظور دریافت مدرک پایان دوره، نیازمند پرداخت هزینه دوره آموزشی است، اما اکثر دوره ها ( از جمله همین دوره آموزشی) را می توان به صورت رایگان طی کرد ولی صدور مدرک همچنان نیازمند پرداخت هزینه خواهد بود. برای استفاده از امکانات این سایت بایستی اکانت کاربری بسازید که خوشبختانه ساخت اکانت نیز رایگان است. جهت سهولت دسترسی، امکان استفاده از اپلیکیشن مخصوص تلفن همراه نیز وجود دارد. دوره های آموزشی در این سایت به همراه متن صحبتهای مدرس، فایلهای ارائه، آزمونهای آنلاین و دانلود نسخه با کیفیت و کم حجم فیلم های آموزشی ارائه می شود.

این دوره آموزشی براساس کتاب تالیفی پروفسور ون در الست با همین نام طرح ریزی شده است. اطلاعات کتاب فرآیندکاوی: علوم داده در عمل را می توانید از این لینک مشاهده نمایید. طبیعتا از طریق جستجو در گوگل می توانید نسخه pdf این کتاب را بیابید، ما به علت احترام به صاحب این اثر از قرار دادن لینک دانلود آن معذوریم.

نکات کلیدی آنالیز داده ها در فرآیندکاوی طی این دوره توضیح داده می شود. شرکت کنندگان در این دوره با الگوریتمهای مختلف کشف فرآیند آشنا می شوند که از آنها برای آشنایی با فرآیند براساس داده های خام استفاده می شود. در این دوره، نرم افزاری ساده و کاربردی و مجموعه دیتاستی به نام real-life برای کسب تجربه و تمرین درس آموخته ها استفاده می شود که دوره را شیرین و جذاب کرده است.

دوره با ارائه خلاصه ای از روش ها و تکنیکهایی که از داده های رویداد برای تصمیم سازی و بازطراحی فرآیندها استفاده می شوند، شروع می شود. سپس بر روی فرآیندکاوی به عنوان پلی بین داده کاوی و مدلسازی فرآیندها متمرکز می شود. این دوره آموزشی، سه نوع کاربرد اصلی فرآیندکاوی را توصیف میکند.

  1. اکتشاف : این تکنیک یک لاگ رویداد را گرفته و مدل فرآیندی آن را بدون هیچ گونه پیش بینی، تولید می نماید. به عنوان نمونه الگوریتم آلفا که لاگ رویداد را گرفته و یک مدل به صورت شبکه پتری نت که توصیف کننده رفتارهای موجود در لاگ هستند، تولید می کند.
  2. انطباق : در این بخش، یک مدل فرآیندی موجود با لاگ رویدادهای همان فرآیند مقایسه می شود. از انطباق برای چک کردن واقعیت رخ داده با آنچه که بایستی رخ می داد و برعکس استفاده می شود.
  3. بهبود : ایده این بخش این است که مدل فرآیندی موجود را براساس واقعیتهای رخ داده در لاگ رویداد همان فرآیند، بهبود داده یا توسعه دهیم. انطباق، میزان همراستایی بین مدل و واقعیت را اندازه گیری می کرد و در این بخش به دنبال بهبود و تغییر مدل موجود خواهیم بود.

این دوره از مثالهای زیادی براساس لاگ رویدادی به نام real-life برای توصیف مفاهیم و الگوریتمها استفاده میکند. بعد از تکمیل این دوره آموزشی، فراگیر می تواند پروژه های فرآیندکاوی را اجرا کرده و به فهم خوبی از فرآیندهای کسب وکار دست یابد.

پیش نیاز دوره آموزشی

درک پایه ای از مفاهیم روابط منطقی، مجموعه ها و آمار ( در حد دوره های عمومی رشته های مهندسی) لازم است. مهارت مقدماتی کار با کامپیوتر برای کار با نرم افزار معرفی شده در این دوره آموزشی لازم است اما نیازی به دانش برنامه نویسی نیست. بهتر است شرکت کنندگان علاقه به مباحث مدلسازی فرآیند و داده کاوی داشته باشند اما از آنجاییکه این مفاهیم در حد نیاز توضیح داده خواهند شد، نیازی به تخصص از قبل در این زمینه ها نیست.

فرمت دوره آموزشی

  • دوره شامل شش فصل (هفته) آموزشی است.
  • هر فصل شامل چندین ویدیو آموزشی ۸ تا ۱۵ دقیقه ای است.
  • ویدیو و مستندات مربوط به هر ویدیو قابل دانلود از طریق سایت و اپلیکیشن است.
  • هر فصل چندین امتحان شامل سوالات چند گزینه ای و آنلاین دارد.
  • در انتهای دوره، امتحان آنلاین شامل سوالات چند گزینه ای وجود دارد.
  • یک امتحان مربوط به ابزار فرآیندکاوی استفاده شده نیز وجود دارد که به صورت اختیاری است.
  • ماژول پرسش و پاسخ مرتبط با دوره نیز وجود دارد.

درباره‌ی جابر صادقی

دانش آموخته سال 86 رشته مهندسی نرم افزار از دانشگاه خوارزمی تهران، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستمهای اطلاعاتی دانشکده آموزشهای الکترونیکی دانشگاه شیراز، علاقه مند به مباحث معماری سیستمها، فرآیندها و علوم داده. شاغل در واحد سیستم های اطلاعاتی شرکت فولاد هرمزگان